ERDOĞMUŞ KÖYÜ

Resmen Köy Olduk

 

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 6360 sayılı On Üç İlde Büyükşehir Belediyesi ve Yirmi Altı İlçe Kurulması ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun'u onayladı.
Bu yasaya göre, nüfusu 2 binin altında bulunan Kütahya’daki belediyelerden aşağıdaki listede adı geçen belde belediyeleri köye dönüştü. Resmen Köy olan kasabamız 2014 Yılı Mart Ayında yapılacak olan yerel seçimlerle birlikte artık şeklen de köy olacak.
Kanun mecliste görüşüldüğü günlerde Belediye Başkanımız Bahri ULUTEN, Belediye Encümenleri ile Kasabamızın önde gelenlerinin Gümele Beldesi, Fırdan Beldesi, Sandıklı ve Dört Değirmen Köylerinden herhangi birisi ile tek çatı altında birleşip nüfusu 2000’ in üzerine çıkartma çabaları sonuçsuz kalınca köye dönüşmekten kurtulamadık.
Nüfusu 2000’in altındaki Belde Belediyelerinin kapatılması konusu aşağı yukarı 5 yıldır gündemde olmasına rağmen bundan önceki yönetim ve şimdiki yönetimin bu 5 yıllık zaman diliminde neden gerekli önlemleri almadığı sorgulanmalıdır. Yasanın TBMM de görüşüldüğü günlerde nüfusu artırma çabaları elbette takdir edilmekte ancak bu çabanın geçen yıllarda neden gösterilmediği kafalarda soru işareti oluşturmaktadır.
Bundan böyle kasabamızın kapatılıp köye dönüşmemesi için tek bir umut kalmıştır. O da Yasanın iptali için Anayasa Mahkemesine müracaat halinde yüce mahkemenin yasayı iptal etmesidir. Eğer bu da gerçekleşmezse Erdoğmuş Köyü olarak yolumuza devam edeceğiz demektir. Tabi bu duruma üzülenler olduğu kadar sevinenler de olmuştur mutlaka.
Resmen Köy olduk hepimize hayırlı olsun.
KÜTAHYA'DA KÖYE DÖNÜŞEN BELEDİYELER

 

 

 

Okunma 3895 kez Son Düzenlenme Cuma, 02 Şubat 2018 07:43
Top