ERDOĞMUŞ KÖYÜ

Erdoğmuş'un Tarımsal Zenginliği ve Gediz Pazarındaki Yeri

 

 

Yeşilliği ile gözleri hitap eden, insanı huzur veren doğasıyla gönülleri fetheden, misafirperver ve sıcak kanlı insanları ile Gediz’in bir köyü olan Erdoğmuş’ ta başlıca geçim kaynağı büyük ölçüde tarıma dayalıdır. Yamaç ve susuz alanlarda genellikle tahıl ekimi yapılmaktadır. En çok üretimi yapılan tahıl bitkisi ise Buğdaydır. Kuru Fasülye, Bakla, Nohut ve Arpa ise üretimi yapılan diğer tahıl ürünleridir.
Meyve yetiştiriciliği planlı bir şekilde olmasa da Erdoğmuş’ta önemli bir yer tutmaktadır. Kasaba halkı öncelikle kendi ihtiyacını karşılamak maksadıyla tarlasının kenarına köşesine diktiği meyve ağaçlarından elde ettiği ürünlerin ihtiyaç fazlasını pazarda satmaktadır. Sınırlı sayıda olsa da planlı bir şekilde meyve yetiştirenler de bulunmaktadır. En çok yetiştirilen meyve Elma olmakla birlikte Ceviz, Armut, Ayva, Erik, Şeftali, Kayısı, Dut, Üzüm, Vişne ve Kiraz yetiştirilen diğer meyve çeşitleridir.
2001 yılında tamamlanan Erdoğmuş Göleti kasabanın kurak olan arazisinin büyük bir bölümüne hayat vermiş ve sulu tarım yapılan alanın çoğalmasına sebep olmuş bu da üretimde büyük artış sağlamıştır. Murat Dağından doğup İzmir Körfezine dökülen Gediz Nehri, Erdoğmuş toprakları içerisinden geçmektedir. Gediz Nehri Vadisi boyunca uzanan verimli topraklarda ise özellikle endüstri bitkileri ve sebze yetiştirilmektedir. Endüstri bitkisi olarak en çok haşhaş ekimi yapılmaktadır. Önceki yıllarda en çok üretimi yapılan Şeker Pancarının ekimi ise devletin son yıllarda kota uygulaması ve şeker fabrikalarını özelleştirilmesiyle birlikte üretimi yok denecek kadar azaltmıştır. Sebzecilik Erdoğmuş halkının yaz aylarındaki en büyük geçim kaynağıdır. Sebze üretimi Mayıs ayının ilk haftasında dikim ile başlar Eylül ve Ekim aylarının sonlarında yağan ilk kırağıya kadar devam eder. Erdoğmuş sebze üretiminde Gediz’ de en büyük üretici konumundadır. Özellikle yaz aylarında Gediz’ in sebze ihtiyacının yarısını Erdoğmuş halkı karşılamaktadır. Biber, Domates, Hıyar, Kavun, Karpuz, Taze Fasulye, Soğan, Patlıcan, Marul ve Ispanak bitkisi üretimi yapılan sebze çeşitlerinden ilk akla gelenlerdir. Erdoğmuş halkı üretmiş olduğu bu ürünleri Gediz Pazarında sergileyerek satışını yapmaktadır. Öyle ki yaz ayları boyunca Gediz Pazar yerindeki Erdoğmuş’luların yer aldığı bölüm adeta bir renk cümbüşü oluşturmaktadır.  
Okunma 3290 kez Son Düzenlenme Cuma, 02 Şubat 2018 07:39
Top